Slovenské nákupné centrá: Aké fast-foody? To sú food-courty!

Posledných 50 rokov sa sformovala fastfoodová kultúra a ovládla svet, lebo odpovedala na jeho požiadavky. Ale, predstavte si, svet sa stále mení a ľudia čoraz viac rozmýšľajú nad tým, čo jedia. Vlna, ktorú prežívame, už nehovorí o rýchlom a chutnom jedle zjedenom za 5 minút, ale o čerstvých surovinách, nutričných a výživových hodnotách, lokálne pestovaných a sezónnych produktoch. Fast-food nevytlačila, ten obstál. No doplnila ho ako alternatíva.

Mlyny Nitra: Dáte si zlé jedlo?

Keďže fenomén fast-food k nám prišiel až po revolúcii, drží si status niečoho pozitívneho: niečoho, čo nás posunulo do moderného sveta. Aj keď u nás je stále cool, vo svete má však skôr negatívnu konotáciu.

A tak sa na Slovensku fast-foodmi stali centrálne stravovacie priestory – food-courty –  v nákupných centrách. V iných krajinách by to znamenalo doslova znížiť hodnotu produktu, akoby sa nákupné centrum pýtalo “Dáte si zlé jedlo?”  Nákupné centrum Mlyny (na obrázku) či Mirage to tak nevidí.

Zahraničie má s nami v tomto prípade jednu vec spoločnú: aj tam, aj u nás sa hovorí rečou zákazníka. Akurát sme v tej reči pozadu.

Reklamy

2 myšlienky na “Slovenské nákupné centrá: Aké fast-foody? To sú food-courty!

  1. Ked serviruju do plastu a davaju plastovy pribor a jedlo sa zje na mensich stolikoch ako v jedalni tak je to fastfood. Ten priestor sa moze volat foodcourt ale ako som spomenul aj jedalen, zdielana vyvarovna… bla bla bla. To je jedlo je vzdy fast a ludia tam preto chodia. Neznamena to vsak ze je nekvalitne – pizza mizza express sa kludne mohla volat fast pizza mizza a nic by to nezmenilo. Malo obchodakov (pre vas mallo-v alebo shopping centier) ma aj slusnu restauraciu kde sa da kludne zjest jedlo (food).

    Like

    1. Plast neznamena fastfood, Foodcourt je niekolko prevadzkovatelov zdielajucich spolocne zazemie. Fastfood je predovsetkym o definicii jedla, az sekundarne o organizacno-technickej stranke. K ostatnemu: OK, a tyka sa to nejak temy?

      Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s