Kaštieľ v Čičmanoch zrekonštruovali v modernom dizajne

Okrem maľovaných dreveníc mali Čičmany vždy aj kaštieľ. Nedá sa povedať, že by atraktivitu známej destinácie zvyšoval. V rukách miestnej správy lesov sa ako buržoázny prežitok stal v 60. rokoch ľudovou nocľahárňou a krčmou. V štýle návratu majetku bežnému ľudu sa rekonštrukcia ani nesnažila vytvoriť zdanie luxusu, napríklad podlahová krytina bola rovnaká, ako v ktorejkoľvek dedinskej krčme.

Foto: Kaštieľ Čičmany

Päťdesiat rokov na to bolo jasné, že spustnutý kaštieľ neslúži už ani tomu ľudu. Súčasný majiteľ Gregor Pieš je síce z Bratislavy, ale jeho korene siahajú do Čičmian. Na rekonštrukciu v hodnote 280 tisíc € získal 70 % z eurofondov a koncom roku 2016 sa kaštieľ z hanby stal sám destináciou.

Nový podnik má tri piliere. Reštaurácia s menším výberom populárnych jedál obmieňaných sezónne, s dôrazom na kvalitu. Menšie nefajčiarske pohostinstvo a malý penzión s deviatimi izbami na poschodí. Pred kaštieľom je priestor na letnú terasu. Na lúčke pred budovou stojí miniatúrny čičmiansky domček, v ktorom sú hračky, tabuľa a krieda pre teti.

Majiteľ orientoval koncept na najbežnejšieho návštevníka Čičmian: bežnú rodinu s deťmi so stredným príjmom. Veľká kofola stojí 1 €, veľký Gambrinus 1,20 €. Halušky sú za 4,50 €, rezeň so šalátom za 5,20 € a kačka s červenou kapustou a žemľovou knedľou za 8,90 € (celé menu na obrázku). Dvaja ľudia zaplatia za noc v penzióne 50 eur.

Zvlášť treba oceniť jednoduchý, moderný dizajn. Našťastie, nemáme tu ďalšiu variáciu na tému koliby, ale interiér ako z moderného bistra s vkusnými odkazmi na známe čičmianske maľované symboly. “Zachovali sme veľkú časť pôvodného interiéru, ako sú dlažby, časť dverí či okná. Objekt nie je pamiatkovo chránený, nemuseli sme teda projekt konzultovať s pamiatkarmi, mali sme do istej miery voľné ruky,” povedala pre časopis ASB za majiteľov Berta Piešová. “Mobiliár v krčme ešte pamätá organizované rekreácie, je však kompletne repasovaný, citlivo skombinovaný s modernými textíliami a najmä originálnou výzdobou s čičmianskymi motívmi na stenách. Tieto motívy, ručne maľované pomocou šablóny na steny, nájdete v rôznych veľkostiach a farbách aj vedľa v reštaurácii či v podkroví, kde je k dispozícii deväť priestranných dvojlôžkových izieb,” píše ASB.

Za pozornosť stojí aj veľmi dobrý web Kaštieľa Čičmany (nájdete tam aj viac fotografií).

Foto: Kaštieľ Čičmany

Slovensko bohatne a tak veľa zanedbaných historických objektov získava dôstojnú podobu. V tomto prípade sa zrejme stretol správny majiteľ s peniazmi z eurofondov. Nedávno sme informovali podobnej kombinácii, len s horším majiteľom v podobe vynoveného hotela Bristol v Banskej Štiavnici. Dobrým príkladom je však napríklad Biskupský hostinec v parku v centre Nitry. Poznáte nejaké ďalšie?

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s