Britská sieť obchodných domov BHS končí po 88 rokoch, zatvára vyše 160 obchodov

BHS, jedna z najznámejších značiek britských “high streets”, nákupných ulíc, končí po 88 rokoch. “British home stores” boli sieťou obchodných domov s takmer 200 pobočkami v každom britskom mestečku. O prácu príde 11 tisíc ľudí.

Sietí obchodných domov zostáva v Británii niekoľko, napríklad John Lewis, Debenhams alebo menší Selfridges, siete obchodných domov sú bežné v takmer každej európskej krajine. Vyrovnať sa musia s e-shopmi či raketovo rastúcimi fast-fashion.

U nás zárodky sietí obchodných domov existovali medzi svetovými vojnami, napríklad českí Brouk a Babka, ktorí postavli pôvodnú časť obchodného domu Dunaj, inšpirovali sa práve americkými či britskými obchodnými domami.

Po komunistickom znárodnení obchodné domy zmizli, v 60. rokoch ale režim začal stavať vlastnú sieť Prior. Čerešničky z toho štát predal K-Martu, či teraz Tescu, ostatné bývalé Priory spravujú jednotlivo súkromníci, ako v Poprade alebo Banskej Bystrici, banskobystrická akciovka Prior prevádzkuje najväčšiu ucelenú sieť v menších mestách ako Prievidza či Zvolen.

Vlastný predaj tovaru, čo obchodné domy bežne robia, už dávno vo všetkých prípadoch ustal. Súčasná sieť správa sa len ako správca nehnuteľností, ktorý prenajíma priestory, príliš nemanažuje skladbu nájomcov ani sa nestará o značku.

Na Guardiane môžete čítať o konci British Home Stores.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s