Prechádzka po ukrajinskej Bille vás opäť donúti mať rád slovenskú

Billa bola jedna z množstva rakúskych spoločností, ktoré pochopili pád železnej opony ako príležitosť na expanziu do východnej Európy. V Ukrajine to bol prvý zahraničný reťazec supermarketov, pri otvorení v neskorších 90. rokoch spôsobil senzáciu, Billa bola synonymom príchodu západného štandardu.

Rakúska, slovenská aj ukrajinská Billa vyzerá rovnako – rozdiel je v sortimente. Slabá hrivna navyše robí mnoho dovozových značiek cenovo nedostupných, alebo rovno z regálov miznú.

Stredne veľký sídliskový supermarket láka zvonku predovšetkým na zľavy.

IMG_6140

Vnútri je už klasický dizajn s heslami ako “čerstvé” a “svieže”, ktorý mimochdom vznikal na Slovensku

IMG_6139

Aj tu sa začína zeleninou a ovocím. Sortiment by asi našinca sklamal – v sídliskovej Bille je napríklad v ponuke len jeden druh rajčín, červená cibuľa tiež nie je.  Výdobytky ako avokádo nájdete len v predajniach v centre Kyjeva.

IMG_6102

Ukrajinci zbožňujú svoje lacné párky, sú vo viacerých druhoch a zaberajú väčšinu priestoru, kde by sme na Slovensku videli nárezy mnohých typov salám alebo u nás obľúbených šuniek, či exotík typu chorizo. Salámy tu predávajú najmä v črievkach a v celku. Všetky obaly sú v porovnaní s našimi veľmi jednoduché.

IMG_6104

Mimo ponukového pultu, toto je všetko kuracie mäso, ktoré v obchode nájdete. Ceny, mimochodom, prepočítate ľahko. Ak ešte máte cit pre hodnotu slovenských korún, tak 53,99 ukrajinských hrivien je za tácku so šiestimi kuracími stehnami je približne 54 slovenských korún.

IMG_6105

V porovnaní s našim zvykom chýba výber rôznych druhov chleba – základný sortiment je jednoduchý a balený.

IMG_6106

Väčšina Ukrajincov kupuje takýto balený chleba z košov – cena v prepočte niečo vyše 20 centov.

IMG_6107

Ponuka pečiva tu však nekončí. V časti s obslužnými pultami je jeden venovaný pečivu, v dvoch rúrach sa dopekajú zmrazené polotovary, ako u nás. Sortiment je ale, opäť, chudobnejší. Úplne chýba móda rôznych celozrnných či ražných pečív.

IMG_6109

Dizajn predajne je presne taký, ako u nás. Drevené police, tmavé regály a podlahy. V časti s čerstvými potravinami sú takého chladiace boxy – u nás sú plné smoothies, čerstvo pripravených šalátov, sushi boxov – na Ukraine opäť párky a jednoduché syry.

IMG_6108

Jeden regál venovaný jedlu so sebou tu však nájdete – sendviče pod privátnou značkou Billy (v prepočte za 60 – 70 centov) však vábne nevyzerajú.

IMG_6110

Mäsový obslužný pult je plný, ako inák, párkov…

IMG_6112

…široká je ale ponuka čerstvého, marinovaného alebo mletého mäsa. Zdá sa, že na čerstvom mäse a jeho predaji formou osblužných pultov si Billa dáva záležať. Zrejme je to preto, že v krajine je stále rozšírený predaj čerstvého, kvalitného výsekového mäsa priamo z bitúnkov v tržniciach.

IMG_6113

Ukrajinský zákazník by odchádzal zo slovenskej Billy asi sklamaný, ak by hľadal svoj výber údených rýb. Tu im majú venovaný celý jeden pult, asi ako u nás s olivami, nakladanými rybami či šalátmi.

IMG_6114

Väčšina čerstvého mlieka sa predáva vo vreckách, ako u nás pred dekádami. Technológia však už medzičasom vyspela a niektorí výrobcovia mlieko balia do tvrdého voskovaného papiera miesto igelitu – menej ho vytečie.

IMG_6115

Nemáme rovnaké chute pre mliečne výrobky – zrejme najpoužívanejší mliečny výrobok je tu tvaroh, predáva sa v rozličných variáciách…

IMG_6117

…možno ešte maslo, to zaberá oproti ponuke u nás množstvo priestoru (časť sa ho predáva dokonca mrazená). Nenašli sme klasický biely jogurt, niektoré špeciálne syry úplne chýbali. Z takej mozarelly bol jeden druh, jej iné formy – ako napríklad drobné šalátové guľky – nepoznajú. Práve špeciálne zahraničné druhy syrov ale môže byť časťou sortimentu, ktorý výrazne zasiahol zlý kurz hrivny a obmedzenie dovozu.

IMG_6118

Kievská voda z kohútikov je zlá, vodu si ľudia doma filtrujú, alebo si nechajú dovážať zásobníky, aké poznáme z kancelárskych chladičov. Aj v obchodoch sa teda predávajú skôr väčšie balenia.

IMG_6116

Cestoviny, cukor či múka sú predovšetkým na váhu. Balené výrobky sú len alternatíva. Ukrajinci sú zvyknutí na túto trhovú formu predaja pri viacerých výrobkoch. V tomto svete nie je dôležitá značka či pridaná hodnota trvanlivého, praktického alebo hygienického balenia, len cena.

IMG_6111

Čipsy sa krčia v regáli s alkoholom, celú stranu jednej uličky  však zaberajú rôzne suché krekry…

IMG_6120

…a o uličku ďalej ich sladká obdoba. Veľké balenia sú, opäť, lacné v jednoduchých obaloch.

IMG_6121

Krekry sa, samozrejme, predávajú aj na váhu – z nejkého dôvodu sa za chutný považuje motív eur a dolárov.

IMG_6127

Informácie o zložení, výrobcovi či energetickej hodnote si treba doštudovať na škatuli – napríklad tým, že ju celú nadvihnete. Zdá sa, že moderné problémy typu “éčka” alebo palmový olej ešte nie sú dôležité.

IMG_6123

Na váhu sa predávajú aj cukríky a čokolády z fabriky Roshen ukrajinského prezidenta Porošenka.

IMG_6122

V mraziaku so zmrzlinou by našinec spoznal množstvo jednoduchej ruskej zmrzliny a smotanovej zmrzliny v kornútoch. Vodovú ovocnú zmrzlinu sme takmer nevideli. Prekvapenie pre slovenského zákazníka by možno bolo mnoho zmrzliny v črievkach…

IMG_6129

… a, opäť, na váhu predávaných mrazených rýb bez hláv.

IMG_6128

Vtipy nabok, vodka naozaj tvorí dôležitú súčasť sortimentu. Smutný fakt demonštruje nielen počet červených tvárí na uliciach, ale aj obrovské množstvo druhov. Štvrť litra vodky na cestu do roboty kúpite od 80 centov. Ulička je tvrdému alkoholu venovaná kompletne, oproti je tmavý a značkový alkohol.

IMG_6125

Celú druhú uličku zas zaberá víno a pivo – odhadom tak pätina ponuky ukrajinskej Billy je alkohol.

IMG_6126

Zvlášť, ak prirátame ešte špeciálnu ponuku darčekov – okrem krajšie balených cukroviniek je to opäť výber alkoholu, drahšieho a krajšie baleného.

IMG_6132

Medzi nealko nápojmi je silný lokálny kvas. Ten vľavo, v moderných cool obaloch a kampaňou, sa pýši prírodnými a zdravými surovinami. Je však sladený glukózovým sirupom.

IMG_6131

V ukrajinskom supermarkete sa človek toho naváži dostatočne, platí to aj pri mrazených pirohoch, palacinkách s tvarohom či kapustných listoch s mletým mäsom.

IMG_6135

Ak ste bohatší, kúpite skôr balené a značkové.

IMG_6134

Reklamy

7 myšlienok na “Prechádzka po ukrajinskej Bille vás opäť donúti mať rád slovenskú

    1. Kvalita ukrajinskych produktov je na vyššej úrovni ako na slovenskú je pravda že práve billu nemôžem hodnotiť ale v lokálnych supermarket och áno

      Like

  1. Kvalita potravín výrazne vyššia ako na slovensku.Kam sa hrabú tie odpadky čo tu vozíme zo zahraničia.Na ukrajine je všetko poctivé bez chemí

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s