Briti hľadali škaredé tajomstvá diskontných supermarketov

Britský Channel 4 včera v prime-time odvysielal edpizódu z programu Dispatches s názvom “Aldi supermarket secrets”. Mal odhaliť pozadie obrovského rastu nemeckého diskontu. Reportéri so skrytými kamerami skúsili byť zamestnancami a našli niekoľko zvláštností.

Napríklad zamestnaci museli byť na pľaci už 15 minút pred a kontrolovať predajňu – za rok tak odrobili týždeň zadarmo. Časové normy na dokladanie tovaru boli tak krátke, že manažéri odporúčali tovar do regálov hádzať. Množstvo tovaru bolo pre zlé zaobchádzanie v zlom stave. Zatiaľ čo tradičné supermarkety výrazne uvádzali dátum spotreby zeleniny, v Aldi ste to zistili až po rozlúštení nezrozumiteľného kódu. Inštruktážne video navádzalo pokladníkov, aby nečakali na pomalých zákazníkov a rýchlo ich vytlačili s nezbaleným tovarom v prospech ďalšieho na rade.

V predajni neboli podmienky dodržiavať bezpečnosť, o ktorej sa hovorilo na školeniach a pravidelne boli zatarasené požiadne východy. U nás sa objavili dokumenty o zlých podmienkach práce v Lidli, ale tvorcovia sa obmedzili na nakrútenie sebaľútosti zúfalých predavačiek, ktorých v zásade mrzelo, že musia medzi prácou v pokladni dokladať tovar.

Bolo by zaujímavé sa pozrieť, ako sa u nás chová reklamou naleštený Lidl, stojaci na podobných princípoch. Problémom je, že správanie sa našich súdov už dávno televíznu investigatívu zabilo.

Channel 4 na záver dokumentu dodáva: Aldi je veľmi úspešný tlačí na všetkých tradičných obchodníkov. Môže to dospieť až do situácie, kedy sa jeho kontroverzný spôsob podnikania stane jediným spôsobom podnikania.

Pozrite si dokument Aldi supermarket secrets z programu Dispatches (v angličtine)

Reklamy

Jedna myšlienka na “Briti hľadali škaredé tajomstvá diskontných supermarketov

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s