Wetherspoons oživuje povesť britských pubov, teraz skúša raňajky

Pub u nás hovoríme hocičomu, ale pravý anglický “public house” skutočne pôsobí ako verejná obývačka. Tieto miesta patria k Britskej kultúre, ale ešte donedávna mali pomerne zlú povesť – zlá klientela, nechutná kuchyňa, miesto kde nechcete byť videní.

Synonymov pubov sa v Anglicku pomaly stáva sieť Wetherspoons. Sieť oslávi onedlho 30 rokov a prekročila 900 pobočiek (v júli v jeden deň otváral štyri súčasne). Okrem skupovania starých pubov vyvoláva publicitu pri otváraní nových miest – pre svoje nové krčmy si prenajíma si celé staré budovy požiarnych zbrojníc, súdov, divadiel.

Jeden z pubov, o ktorých ani nemusíte vedieť, že patrí do 900-člennej siete. Foto: Eatoutmagazine.co.uk
Jeden z pubov, o ktorých ani nemusíte vedieť, že patrí do 900-člennej siete. Foto: Eatoutmagazine.co.uk

Pubom zväčša Wehterspoons necháva tradičný názov, v tom štýle dáva mená aj novým – napríklad The Mossy Well, The Coinage Hall. Hoci sa z krčmy stala obrovská sieť, nemá pachuť sieťovej jednotnosti, globalizácie, ľudia v mestečkách pri otváraní nezvyknú protestovať. Tradičné priestory krčiem nijako neunifikuje, skôr udržiava. Aj tie nové pôsobia, že fungujú už roky. Značka Wetherspoons je skôr v pozadí, možno ste ani nevedeli, že ste najký navštívili. Zaujímavé je, že vo Wetherspoons nikdy nehrá hudba – tak si to želal George Orwell vo svojej eseji o ideálnom pube.

Za roky zakladateľ Tim Martin (pôsobí ako obyčajný krčmový povaľač, ktorého prehliadnete) klasickú krčmu nielen udržal pri živote, ale aj aktualizoval pre súčasnosť. Wetherspoons začal v Británii pretláčať minipivovary predtým, ako sa to stalo cool – stále je pre ne výbornou destináciou. Pozdvihol klasickú krčmovú kuchyňu na fast-casual reštauráciu, okrem klasiky začínali ponúkať dobré burgery a veľmi tlačia ponuku množtva burrito kombinácií (pozrite si typické menu). Pri tom všetkom zostáva stále prekvapivo lacný – väčšinou je najlacnejšou voľbou pre pivo v okolí.

Poslednou veľkou inováciou, ktorú si ťažko predstaviť v zafajčených puboch spred tridsiatich rokov, sú raňajky vo Wetherspoons. Guardian od tohto momentu začína sieť nazývať nie obývačkou, ale verejnou britskou kuchyňou (okrem prezývky Tesco krčma). Môžete si dať klasické poctivé anglické raňajky, ale aj zdravé variácie (v menu je vždy množstvo kalórií). Za libru máte bezodný pohár filtrovanej kávy.

Raňajkové menu vo Wetherspoons. Foto: Retazce.sk
Raňajkové menu vo Wetherspoons. Foto: Retazce.sk
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s