V Nitre obnovili výletný hostinec z roku 1831

Desaťročia fungujúce podniky u nás nájdete len veľmi ťažko – zmeny režimov dlhodobej tradícii reštaurácií či kaviarní neprajú. Vždy treba oceniť, ak sa niekto podujme takúto prerušenú tradíciu obnoviť. Zvlášť, keď u nás sa viac búra a stavia, ako draho a citlivo obnovuje. Biskupský hostinec v Nitre patrí medzi pozitívne výnimky. Otváral v júni.

Biskupský hostinec má vpredu veľkolepé stĺporadie. Zdroj: Retazce.sk
Biskupský hostinec má vpredu veľkolepé stĺporadie. Zdroj: Retazce.sk
IMG_20151003_104624
Zadná terasa je útulná. Zdroj: Retazce.sk
IMG_20151003_104555
Moderný interiér si na internete našiel skôr odporcov. Zdroj: Retazce.sk

Výletný hostinec z roku 1831 bol už desaťročia len ruinou v príjemnom nitrianskom mestskom parku obklolesenom regulovaným ramenom Nitry. Jazerá, výbehy so zvieratami a ďalšie malé výletné terasy robia z miesta výborné miesto pre rodiny.

Za oživením je skúsený podnikateľ Juraj Rojko, vlastní Pálenicu Jelšovce a k nej pričlenenú reštauráciu a penzión.

Staronový Biskupský hostinec pôsobí z vonku veľkolepo, pod stĺporadím na priečelí je pár stolíkov, intímnejšia terasa je v zadu. Interiér je z pohľadu návštevníka jedna veľká miestnosť – vpravo bar, vľavo sedenie.

Zvolený štýl sa nesnaží pripomínať vyššiu triedu z doby vzniku, je skôr zbierkou moderných variácií na historické motívy, plný výrazných farieb. V internetových diskusiách sa výrazne hlásia nepriatelia tohto rozhodnutia. Vieme si predstaviť, že ľúbivejší, historizujúci vzhľad by narazil na menej odporu. Rozhodnutie pre súčasný dizajn môžeme nazvať odvážne.

Veľké očakávania, možno šok z výstrednejšej modernosti prispievajú k akoby nejasnej identite: hostinec pôsobí možno luxusne, čo môže niekoho vystrašiť, ceny ale nie sú extrém. Nátierka stojí 3,50 eur, burger 6,50 eur, rebierka 7,50 eur. Veľká Kofola stojí euro, veľký Budvar1,30 eura. Stručný jedálny lístok je brandovaný názvom sesterského podniku. Jedlá sa obmieňajú po viacerých dňoch, ťažko potom “chodiť” na nejakú špecialitu.

Obrovský nápojový lístok sa venuje najmä tvrdému alkoholu (pálenica), ale kávu v ňom nenájdete, hoci ju samozrejme podávajú. Komunikácia na Facebooku je mizerná, až neexistujúca, podnik sa tam dokonca volá “Starý Biskupský hostinec”. Web s informáciami som nenašiel. Zachovaný historický názov “hostinec” možno vyvoláva očakávania českej knedlíkovej kuchyne, tu je však skôr moderná, čo môže byť tiež vzdialenie sa masám.

Všetko spomenuté nie je problém, ale signál, že majiteľ aktívne hľadá správnu podobu pre výnimočný podnik. Delikatesy.sk píšu, že postupne sa objavujú napríklad podujatia. Skúsenosti majiteľa z podobného biznisu zvyšujú šancu, že tento projekt bude prosperovať a miesto sa vráti na mentálnu mapu Nitranov. Čo je najdôležitejšie, prispeje ku kvalite života v meste.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s