Lacné knihy sa vrátili takmer bez kníh

Levné knihy dodržali svoje slovo a po viac než polročnom odchode zo slovenského trhu sa skutočne vrátili. Nová pobočka pod lokálnym názvom Lacné knihy vznikla začiatkom októbra na prvom poschodí novostavby na Obchodnej ulici 26. Získala však zrejme nie celkom želaného suseda a výrazne tiež pozmenila svoj koncept.

Nové Lacné knihy sídlia nad vlajkovou pobočkou kníhkupectva Martinus.sk, ktorá otvárala v rovnakom čase. Zákazník bažiaci po výpredajovej literatúre musí vojsť do Martinusu a vyhľadať eskalátor, ktorého cieľová stanica nie je vôbec vyznačená. Dozvie sa iba, že hore je nejaká iná predajňa a že tovar z Martinusu musí zaplatiť dole. Lacné knihy to s brandingom nepreháňali.

Exteriér predajne Lacné knihy v Bratislave na Obchodnej 26
Exteriér predajne Lacné knihy v Bratislave na Obchodnej 26

 

Vďaka Martinusu tiež výrazne udrie do očí sparťanské zariadenie Lacných kníh, ktoré z podstaty svojho diskontného charakteru neinvestujú do ničoho iného, iba do pár políc, na ktorých môžu rozložiť svoj tovar. S tým súvisí aj rezignácia na akékoľvek estetično, nešťastne zvolené skladové priestory priamo v presklenej prednej časti predajne, špatiace celé priečelie, prekryli aspoň červenou plachtou, aby bol pohľad zvonka o niečo znesiteľnejší.

Štedro dimenzované priestory predajne využili Lacné knihy tak na polovicu a pôsobia poloprázdne. Akoby ani nerátali s takou rozlohou a museli sa čo najviac roztiahnuť.

Ďalšou vecou, čo udrie do očí, je výrazný úbytok knižného sortimentu v prospech iného tovaru – CD, DVD, hračiek, darčekových predmetov, kozmetiky či rôznych domácich potrieb. A to až do takej miery, že názov predajne už v podstate nekorešponduje s jej ponukou.

Je záhadou, prečo Lacné knihy začiatkom roka zo Slovenska odišli a prečo sa teraz vrátili. Ako oficiálny dôvod zrušenia predajní vtedy Levné knihy uvádzali, že sa im “nepodarilo predĺžiť zmluvu o nájme” a preto hľadajú iné priestory. Že sa to však nepodarilo pri oboch vtedajších prevádzkach súčasne vyznievalo prinajmenšom zvláštne a mohlo svedčiť skôr o zastieracom manévri.

Chceli sme pre vás získať oficiálne informácie o celom dianí okolo Lacných kníh na Slovensku, šéf siete Jan Maivald nám však na naše otázky aj napriek opakovanej snahe neodpovedal. Môžete si tak pozrieť aspoň tie, žiaľ, bez odpovedí.

A. Prečo ste tento rok náhle zatvorili obe svoje bratislavské predajne a na niekoľko mesiacov sa stiahli zo slovenského trhu (s výnimkou on-line predaja)?

B. Prečo ste sa po niekoľkých mesiacoch rozhodli pre návrat? Je tento nový priestor na Obchodnej ulici v Bratislave lacnejší?

C. Ako vnímate fakt, že nová predajňa obýva jednu budovu spoločne s kníhkupectvom Martinus.sk?

D. Všimli sme si, že knižný sortiment je v ponuke Lacných kníh už pomaly v minorite. Prečo došlo k takejto úprave konceptu?

E. Aký bude ďalší rozvoj siete Lacné knihy na Slovensku?

Reklamy

5 myšlienok na “Lacné knihy sa vrátili takmer bez kníh

  1. Prekryť sklenené priečelie červenou plachtou :D to si zabil … predávajú knihy tak ich je z vonku vidno vo “výklade”. Nech si humanic prekryje topanky za slkom hnedou plachtou :D

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s