Kaufland, Rewe, Edeka: Nemecké matky našich supermarketov nás kultúrou predaja neprekvapili

Nemeckí suprmarketoví obchodníci formujú náš trh z veľkej časti. Ako vyzerajú supermarkety reťazcov v domovskej krajne v porovnaní s našimi? Snažili sme sa to zisťovať pri nedávnej návšteve Berlína. Zamerali sme sa na kultúru predaja.

Novší Kaufland, ktorý sme navštívili, bol na nerozoznanie od nášho. S jedným rozdielom – nebol v okrajovej časti mesta, ale priamo v zástavbe. A k tomu jeden menej vážny rozdiel – k splachovaniu pisoárov tam nepotrebujú vodu. Našli sme aj klasické zelené paradajky a otlčené papriky, zelenina bola z rôznych krajín, domáca len koreňová. Kútik s čerstvými rybami by nás prekvapil, keby sme už rovnaký podobný nevideli napríklad v Kauflande na Trnavskej ulici. Víno malo ten istý tapetový vizuál s imitovanými “tehličkami”.

Supermarket Rewe (nemecký majiteľ rakúskych supermarketov Billa) je pekný, čistý, organizovaný, ale aj nemecky sterilný. Fotili sme v supermarkete v jednej z troch zachovaným budov krytých tržníc v Berlíne a menšom formáte Rewe City v centre mesta. Tu bolo najviac vidieť, že Nemci si príliš na romantiku predaja nepotrpia. Napríklad čerstvo napečené pečivo, ktoré by u nás rozvoniavalo v predajni, sme okrem Kauflandu nenašli takmer nikde. U nás alebo v Rakúsku by sterilne balené pečivo zákazníci odmietli. Žiadny ratan či drevo a imitácia atmosféry pekární, pečivo je v Rewe taký istý regálový tovar, ako mydlo či ryža. Sa snažili sa tu ponúknuť aj čerstvé snacky a krájané ovocie v moduloch priamo pri vstupe do predajne – je to všeobecný trend. No napriek pracovnému dňu a vôbec nie pokročilému času boli take-away pulty poloprázdne.

Porovnanie Rewe so slovenskými supermarketmi Billa po najnovšom redizajne predajní vychádza podľa nás dokonca v prospech Slovenska.

Edeka Aktiv Markt je bežný “nárožný” supermarket v obytných štvrtiach, špinavší a často trochu zanedbaný, ale s dobrými službami. Nepríjemne nás prekvapil cigaretový zápach v predajni. Ako aktivitu spoločnosti Edeka môžeme vnímať čiastočne supermarkety CBA, pretože má podiel v licencujúcej spoločnosti CBA International.

Celkovo: návšteva niekoľkých reťazcov v Berlíne, ktoré sú aktívne aj u nás, nás neprekvapila nadštandardnou kvalitou. V žiadnom prípade nemôžme konštatovať, že reťazce si uchovávali pre svoj domáci trh kvalitu a kultúru predaja a nám ju upieralo. Rozdielny bol, samozrejme, najmä lokálny sortiment. A jeho motorom sú preferencie a nároky miestneho spotrebiteľa, ktorý je v každej krajine na inej úrovni.

Podobnosť trhu so slovenským je v tom, že silné supermarketové siete sú prelezené od okrajov až po centrá miest a tržnice sú tu zlikvidované ešte dôslednejšie, ako u nás. Nemci si skrátka až tak neopotrpia na romantiku predaja.

Prechádzka po berlínskych supermarketoch: Pozrite si celú galériu

Reklamy

4 myšlienky na “Kaufland, Rewe, Edeka: Nemecké matky našich supermarketov nás kultúrou predaja neprekvapili

 1. Dosť paradox recenzovať a kritizovať  iných aj po vizuálnej stránke a sami sa prezentujete takouto fotogalériou. Vyváženie bielej vám niečo hovorí? :)

  Like

 2. Uff povazovat za cerstvo napecene pecivo to co u nas je prave vo velkom v mode – teda mrazene pecivo rozpekane na predajni? To sme uz vazne zabudli ako chutili rozky a chlieb zo skutocnej pekarne?  A “cerstvo napecene”  je pre nas uz rozmrazena smradlava chemia, ktora vyzera teplo a efektne na predajni ale vecer doma je uz toto pecivo tvrde? Osobne tieto skvele lacne ale pekne druhy peciva citim aj po zjedeni na zaludku…Nevraviac o tom ze ide o takmer vylucne o biele pecivo co zjavne nemecky spotrebitel uz nie je ochotny kupovat. 
  Obavam sa ze Nemecko v tomto fenomene naozaj nie je za nami a autor nepochopil co je trend na zapade a skutocna kvalita…

  Like

 3. kratky cas som sa zdrzoval v Nemecku a pravidelne nakupoval v spomenutych obchodoch. odhliadnuc od spomenutych chyb snad ani nie je mozne porovnavat nakupy v sr a v de. a netyka sa to len kultyry predaja ale i sorrtimentu,personalu a kvality…neuveritelne kratkozraka recenzia na zaklade jednej navstevy bez akejkolvek vypovednej hodnoty.

  Like

 4. zalezi na tom, ake je mesto bohate. berlin nie je bohate mestol Napr. v STuttgarte maju trhy v strede meste, ale su neuveritelne predrazene. A k sluzbam. Ano, v Nemecku su predavacky usmievave, ale neporovnatelne pomalsie a lenivsie. Je bezne cakat v rade 20-30 min a to nie je ani spicka. Hovorim po 3 rokoch pobytu v roznych nemeckych mestach

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s