Ako Coca Cola škodí reklame na Slovensku

Stovky stánkov a na kolene robených fast-foodov po celom Slovensku nosí značku Coca Cola bez toho, aby ona sama tvorila extra významnú časť sortimentu. Značka nápoja  svieti na každom druhom rohu bez toho, aby si musela špeciálne kupovať reklamný priestor. Coca Cola totiž vynechala majiteľov billboardov či iných plôch a  priamo majiteľom stánkov dala ponuku, ktorá sa neodmieta: pekný a farebný polep stánkov, fotky ponúkaných jedál špeciálne od food-stylistu a bezplatné menu boardy, ktoré by inak podnikateľovi ani nenapadlo platiť. Podmienka bola jednoduché: exkluzivita v stánku a často aj výhodné menu s produktami Coca Cola.

Bratislavský Richman vo svojej skutočnej rich-podobe. Ale iba na obrázku. Spoločnosť tvorí zapekačka, ktorá sa podávala s paradajkami len raz. Pri fotení

 

Výsledok? Na začiatku pekné, no neskôr sa výhodné menu podnikateľom robiť už nechcelo. Buď ho zvýhodňovali málo, alebo vôbec. Neskôr polepy a medu-boardy schátrali, alebo boli veľakrát prelepené, pretože firme sa už na zmeny ponuky nechcelo reagovať.

To najhoršie na celej veci je paradoxne to na prvý pohľad najkrajšie. Profesionálne, štylizované fotografie jedál. Pretože skutočnosť bola ďaleko od šťavnatých, sviežich bagiet plných ingrediencií. Fotografom sa zrejme skutočný výzor produktov zdal málo sexi, urobili trochu krajšie. A zákazník nedostal to, čo reklama sľubovala.

Reklama na vegetariánsky Richman v réžii Coca Cola. Jeden z prípadov, kedy sa jedlo zo stánku nepodarilo skrášliť ani fotografom

 

Čo buduje nedôveru k podnikateľom a ich službám viac, ako situácia, keď reklama klame? Coca Cola urobila s beezplatným brandingom pre stánky rozumný krok. No pozdvihovaním škaredých stánkových jedál pomohla ľuďom zaklincovať do hlavy, že reklame netreba veriť. A aby takýto efekt značka ako Coca Cola nevidela, je veľmi krátkozraké.

Reklamy

2 myšlienky na “Ako Coca Cola škodí reklame na Slovensku

  1. dobry postreh. je to pravda. reklamu na taketo produkty by mali zakazat :-)
    tymto “fastfoodom” neverim dlhodobo ani nos medzi ocami. nic by som tam nekupil. 
    minule som sa o tom presvedcil v Piestanoch pri vlakovej stanici. Dali mi tam prihorety na uhol hamburger, suchu zemlu, trocha kapusty a dresing 1000 ostrovov za 2.70 eura. maso bolo take spalene, ze som ho vyhodil do kosa.

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s