Tesco v Česku naznačuje, čo so slovenskými obchodnými domami. Stane sa z nich nový koncept Tesco City?

Tesco vstúpilo na Slovensko a Česko kúpou bývalých obchodných domov Prior, ktoré chvíľu držal americký K-Mart. Americká sieť si vybrala hrozienka socialistických obchoďákov – Bratislavu, Košice, Žilinu, Nitru a Prešov. Teda tie pobočky, ktoré boli v krajských mestách. Tesco prvýkrát vstupovalo mimo svoje domáce teritórium, nemalo ani skúsenosť s obchodnými domami. Čo s nimi? Proces bol jednoduchý. Urobili z nich v podstate hypermarkety, len s trochu komplikovanejším rozmiestnením sortimentu a v neefektívnych budovách. Potom sa začalo Tesco venovať tomu, čo vie – hypermarkety a supermarkety.

Po takmer pätnástich rokov však boli obchodné domy stále boli akási nevyriešená téma, jednoducho bez konceptu obsadený priestor, ktorého hlavnou výhodou je pozícia v centrách miest. A centrá miest, to je zväčša miesto, kde sa pohybuje nielen najviac ľudí, ale aj tí najbohatší, alebo aspoň ekonomicky najaktívnejší obyvatelia. Preto prišiel koncept Tesco My, prémiová značka pre pešie zóny hlavných miest.

Čo však s ostatnými obchoďákmi, ktoré koncept My neunesú? Tesco už začalo niečo skúšať. Nové Tesco City v Pardubiciach môže byť predzvesťou ďalšieho postupu firmy vo vymenovaných krajských mestách, kde stoja bezprizorné obchodné domy.

Podľa tlačových správ českého Tesca sa ťažko číta, o čom presne Tesco City je. Vyzerá to jednoducho na to, že Tesco zhromaždilo všetky svoje inovácie a aplikovalo ich do obchodných domov, ktoré dlhšie držalo ľadom. Ide napríklad o samoobslužné pokladne, širší sortiment od lokálnych dodávateľov, dopekanie priamo v mini-potravinách “minútka”, obchody v réžii Tesco ako Optika či Lekáreň z konceptu Extra, cukrovinkový bufet Candy King a podobne. Novinkou je nový spôsob predaja domácich potrieb a elektroniky – vystavený je jeden kus, ktorý môže zákazník zaplatiť pri prepážke a potom si ho vyzdvihne v sklade (alebo mu ho dovezú). Na ploche je tak viac sortimentu.

Rekonštrukcia prvého Teco City trvala dva mesiace. Hlavnou správou, ktorú chce Tesco premenovaním obchodného domu na City zákazníkom povedať  zrejme je, že obchodné domy sú zrenovované, dostali nové služby a teda sa ich oplatí navštíviť.

V Česku prevádzkuje Tesco ešte obchodné domy Hradec Králové, Plzeň a Brno. Tesca sme sa spýtali, či sa po osvedčení pilotnej prevádzky konceptu perspektívne ráta aj s prenesením na Slovensko.
Reklamy

4 myšlienky na “Tesco v Česku naznačuje, čo so slovenskými obchodnými domami. Stane sa z nich nový koncept Tesco City?

  1. no hlavne ma Tesco na ceskom trhu totalne odlisnu poziciu narozdiel od slovenskeho, takze porovnavat veci u nich a u nas velmi nema zmysel, v Cesku su to loseri, na Slovensku maju skoro monopol

    Like

  2. v OD v Ziline su uz samoobsluzne pokaldne v potravinach nainstalovane nahradili zonu expresnych pokladni ktore viac nefungovali ako fungovali ale samoobsluzky su zatial mimo prevadzku a laka na ne reklamne A-cko pred vchodom 

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s