Ležiaky a bestsellery dokopy: Knihy pre každého [Nový slovenský koncept]

Na knižnom trhu na Slovensku sa tieto roky rozdávajú karty. Je tu Panta Rhei, ktoré je nedostihnuteľnou trhovou jednotkou. Niečo ako Tesco v potravinách. Potom je tu Artforum ako alternatíva pre fajnšmekrov. Potom Martinus, postupne budujúci kamennú sieť. Tiež je pre fajnšmekrov, ale nie je elitársky. Preto má potenciál možno väčší, ako Artforum, len ešte hľadá svoje výrazové prvky. Menej viditeľný je obrovský hráč – BeneLibri / Modul, ktorý vlastní množstvo drobných, často nebrandovaných kníhkupectiev po celom Slovensku. Otázka je, čo s nimi bude robiť, zväčša ich po akvizícii necháva v pôvodnom stave. Majú často výborné umiestnenie na peších zónach a v centrách miest.

Ešte jedna časť trhu zostáva neobslúžená – “knižkový Lidl”. Levné knihy z nášho trhu odišli a objavuje sa viacero nezávislých hráčov, ktorý obsluhujú knižný diskont. V nákupnom centre Retro sme našli vydarený príklad ako s témou naložiť: Knihy pre každého.  Pekný dizajn, interiér a výpredaj premiešaný s aktuálnymi knižnými hitmi. Dobrý nápad – prilákate na hity, a vytiahnete zo zákazníka pár eur navyše za lacné knihy.

Interiér Knihy pre každého má hlavu a pätu

Inak Retro v Ružinove si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť, akú mu venujeme. Stačí sa pozrieť na množstvo a zloženie nájomcov – na zašité miesto na sídlisku je to úctyhodný výkon. Sme zvedaví, ako sa bude tomuto experimentu dariť.

Reklamy

2 myšlienky na “Ležiaky a bestsellery dokopy: Knihy pre každého [Nový slovenský koncept]

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s