Pán a Pani Logo: Zachránili sme legendárne logotypy Jednota a Zdroj [vyhrajte tričko]

Takmer päťdesiat rokov sme na Slovensku mali len dva supermarketové reťazce. Vlastne, to slovo prišlo až koncom osemdesiatych rokov. Dovtedy to boli potraviny a na Slovensku od 60. rokov samoobsluhy.  Tie siete boli dve.

Jednota boli nákupné družstvá, ktoré založili ľudia ešte pred prvou svetovou vojnou, aby mohli spoločne lacnejšie nakupovať. Po druhej svetovej vojne komunistická vláda nevedela, čo s týmto zriadením – bolo to v rukách ľudu, čo je OK. No nie v rukách správneho ľudu. Nakoniec zakázala Jednote rozvoj do miest a obmedzovala jej činnosť. Založila svoju vlastnú značku – Zdroj. Keď sa Jednotu podarilo ovládnuť, rozvíjali sa obe popri sebe.

Jednota nám zostala, možno aj vďaka silným, desaťročia starým koreňom. A Zdroj sa rozpadával a rozpadával, ovládali ho rôzni pohrobkovia. A teraz sa postupne vracia, ale pod inými značkami – z veľkej časti ide o prevádzky CBA.

Nevieme, kto je autorom logotypov Jednoty a Zdroj. No obe sú úžasné.

Jednota má z názvu a použitého písma v sebe akéhosi budovateľského ducha. Logo symbolizuje, že sa venuje potravinám, ale aj stavebninám.

Zdroj je priam ideálny názov pre potraviny – krásny, jednoduchý, úderný. Už vtedy grafici zvolili pre potraviny farby, ktoré teraz nosí Billa. A logo len krásne doťahuje myšlienku konceptu predajne potravín.

Tieto logá neprežili takú dobu, aby zachytili éru internetu. Preto sme ich zrekonštruovali (vďaka, Matúš) a dávame ich on-line. Veríme, že týmto sme im navždy urobili budúcnosť – môžu sa uložiť do pamäte vyhľadávačov, môžu sa voľne šíriť. A my sme si s ich logami dali urobiť tričká.

SÚŤAŽ: A jedno tričko máme aj pre vás. My sme v jeden deň  narazili na obe logá v uliciach Slovenska – Zdroj v Bratislave, Jednota v Košiciach. Pošlite nám pozostatky týchto koncernov a ich lôg vo vašom okolí a modré tričko s červeným logom Jednota je vaše. Vyhráva to najlepšie (najzachovalejšie, najväčšie atď) a všetky zverejníme.Reklamy

Jedna myšlienka na “Pán a Pani Logo: Zachránili sme legendárne logotypy Jednota a Zdroj [vyhrajte tričko]

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s