Ako robia supermarket Srbi? Fotky z tamojšej siete Maxi, ktorú môžeme závidieť

Pred cestou do Belehradu som kontroloval úroveň prieniku západnej civilizácie aj cez prítomné supermarketové reťazce. Výsledok testu bol katastrofálny. Možno sa chystá prísť Lidl, inak nič. Teraz viem, že pri najbližšom podobnom výsledku to vôbec netreba považovať za zlé znamenie.

Takmer dominantné postavenie v Srbsku má totiž reťazec Maxi. Banálny názov a hlúpe logo skrýva rozvinutú sieť o mnohých konceptov, od jednoduchých prevádzok na tržniciach (životom prekypujúce miesta, kde sa našťastie ešte stále odohráva veľká časť nákupov potravín), cez maličké sídliskové expresy, mestské non-stopy alebo väčšie “búdy” na sídliskách až po luxusné gourmet markety v centre mesta.

Vybrali by ste si pečivo?

Maxi je lokálny projekt, finančná skupina Delta Holding v jeho pozadí ho buduje desať rokov. Že to nerobí amatérsky dokazuje aj fakt, že práve počas našej návšteve reťazec Maxi akvirovala francúzska spoločnosť Delhaize Group, v ktorej logu spoznáte Delvitu. Táto netrpezlivá skupina sa od nás stiahla pred asi piatimi rokmi a jej predajne prevzala Billa.

Ako sa presne volal luxusný formát od Maxi, si nespomíname. No pozývame vás si ho prehliadnuť. Porovnajte si ho s tým, čomu Tesco napríklad hovorí Extra alebo,ešte lepšie, čo dokázali vybudovať naše lokálne Jednoty. Ja som si musel svoje predsudky definitívne upraviť.

Gourmet-formát supermarkeru Maxi v Srbsku

Čierna vždy vyvoláva luxus, vo svojom luxusnom formáte Maxi pridal k tejto farbe regálov teplé podlahy a pastelové farby doplnkov. Srbi sú posadnutí čerstvým tovarom, pečivo, ovocie so zeleninou a lahôdky musia byť tip-top, inak sa vrátia na trh. Preto oddelenie lahôdok trh kopíruje – čerstvé mäso, výrobky, syry, jedlá, cukráreň – všetko  má svoj pop-up “stánok” s predavačom.

This slideshow requires JavaScript.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s