Problémy obchodného centra Max v Nitre. Na fotografiách

Obchodné centrum Max v Nitre opúšťajú nájomníci. Ak sa aj nejakí objavia, onedlho miznú. Ak niekto zostáva, tak drobné neznáme značky. Vedenie už radšej na webe neaktualizuje ich zoznam. Zhruba toto nám píše čitateľ Milan. Prirodzene z Nitry. A pridáva niekoľko fotografií.

OC Max Nitra: Namiesto nákupov sa hra mení na "nájdi obsadený priestor"

Dlhodobo “očkom” sledujem Vaše snaženie v mimoriadne zaujímavej oblasti lesku a biedy nákupných centier na Slovensku a rád by som prispel svojim pohľadom na niečo, čo sa pravdepodobne ešte neobjavilo na týchto stránkach a pravdepodobne budete šokovaný, ako niečo takéto dokáže prežívať. Nitriansky MAX je krásnym príkladom toho, ako dopadla neschopnosť vedenia centra bojovať na tak malom priestore ako je Nitra s konkurenciou ako sú nové Mlyny a stávajúce Centro a samozrejme aj Galéria Tesco. Zrejme je toto centrum čiernou dierou alebo nechceným objektom vlastného majiteľa, nakoľko stav, v ktorom sa nachádza je niečo, s čím sa len tak ľahko nestretnete ( výnimkou tvoria nedokončené stavby nových centier…).

Z pohľadu nakupujúceho je MAX Nitra absolútne nezaujímavým miestom, nakoľko z bežného pohľadu na mapu predajní absentuje akákoľvek známejšia módna značka alebo reťazec s elektronikou. Navyše aktuálna mapa na  už nie je zrejme dlho aktualizovaná, nakoľko neukáže potenciálnemu návštevníkovi prázdnotu centra. Vo svojom bežnom živote som ešte nevidel, aby bola jedna z hlavných uličiek na prízemí pri hlavnom vchode kompletne prázdna, tj ani jeden nájomca alebo predajna na priestranstve pre cca 5 – 8 veľkých predajní. Unikátom je určite aj stav možností stravovania, dlhoročný nájomca a jediná reštaurácia Toscana zbalila podnikanie a zjavne pre akútny nedostatok ukončila podnikanie. Stav v centrálnom “food courte” je nulový, neponúka žiadnu známejšiu značku stravovania a navyše je polovica stravovacích jednotiek uzatvorená. Centrum permanentne opúštajú nájomcovia ( nový síce pribúdajú občas, ale v podstate ihneď zatvoria prevádzky, viď predajňa detského oblečenia a potrieb Babies Children )

Z pohľadu stávajúcich nájomcov je s najväčšou pravdepodobnosťou podnikanie v MAXE Nitra nočnou morou. Asi v žiadnom centre na Slovensku sa v pracovné dni nemenia chodby na “debatný” krúžok predavačiek, chodby sú absolútne prázdne a predávajúci sa beznádejne pozerajú do prázdna. V čase fotoreportáže dokonca bolo veľké množstvo prevádzok uzatvorených bez oznamu, čo by sa ani v priemernom centre nemohlo stať bez tzv “hodiniek” na mreži. Vrcholom bolo, keď sa na mňa ako návštevníka arogantne osopila neznáma pani z tzv “galérie obrazov” ktorým vedenie Maxu “zalepilo” prázdny priestor, či mám na fotenie povolenie. Toto som skutočne nečakal, ale zrejme súvisí so stavom centra.

Zaujímavosťou je však najmä stav, akým sa vedenie centra zjavne nehodlá nijako tajiť obrovským množstvom neprenajatých priestorov. Špinavé sklá, prázdne výklady, temné predajne, fóliou prelepené bývalé prevádzky by si určite zaslúžili aspoň tradičný plagát resp zakrytie prázdnych priestorov. Priestory po bývalej Toscane sú síce prelepené plagátom “pripravujeme novú reštauráciu”, ale spôsobom, aký je smiešny ( foto napovie viac, navyše je to zrejme iba pokus návštevníkovi oznámiť, že sa “niečo deje” ).

Z hľadiska návštevnosti je zrejme povestnou “slamkou” záchrany CineMax, tj jediné kiná v Nitre. Tie sú posledným lákadlom, ktoré Nitranov do Maxu fyzicky pritiahne, avšak podľa stavu nájomcov sa títo návštevníci nepochybne nestávajú ťahúnmi tržieb. Ako pravidelnejšieho návštevníka a Nitrana ma zaujali neustále úteky nájomcov, žalostný stav centra a samozrejme aj samotný pohľad na jednotlivé prevádzky ( v dňoch okolo 5 marca zabalila podnikanie v Maxe prevádzka Office Shoes na hlavnej prístupovej chodbe ) kedy sa v podstate pravidelne prevádzky zatvárajú a stávajúce sa sústreďujú už len na výpredaje a zrejme vypratanie tovaru. Onedlho pribudne pravdepodobne aj obuv John Garfield, ktoré má existenčné problémy resp v ČR ukončila podnikanie pre insolventnosť.

Tento stav MAXU Nitra trvá už príliš dlho a nijako sa nelepší, čo dáva zaujímavé otázky nielen na samotné vedenie Maxu ( ako vlastne chcú v takomto stave existovať? kde je zodpovednosť voči stávajúcim nájomcom, ktorý trpia zrejme už len pod tlakom nevypovedateľných zmlúv ), ale takisto aj na samotných developerov. Pár metrov od Maxu je totiž rozostavaný ( momentálne konzervovaný ) projekt City Park, čo malo byť ďaľšie nákupné centrum!!! v Nitre. Nepochybne by krachom Maxu zostal v Nitre ohavný plechový kolos, ale má v trhovej ekonomike právo prežívať takéto obchodné centrum? Nitranom už nemá čo ponúknu, vedenie o centrum zjavne záujem nemá ( prenajať stávajúce enormné množstvo prázdnych priestorov za výhodné podmienky, podpora iného charakteru… ) a existujúcim nájomcov zostávajú iba oči pre prázdne priestory a zákazníka nikde.

PS: v súboroch zip Vám posielam zaujímavé fotky, cca 4 daľšie správy s prílohami ZIP. Budem rád, ak redakčne upravíte a zverejníte túto moju krátku reportáž ako návštevníka a Nitrana.

This slideshow requires JavaScript.

A keď chcete trochu vzrušenia z nahliadnutia do súkromnej korešpondencie, prečítajte si, čo sme Milanovi odpísali.

Čo sa OC Max týka, je to bežná situácia aj v iných mestách. Maxy otvárali v mestách často ako prvé a vtedy boli ako nájomcovia k dispozícii len drobní miestni obchodníci, veľké medzinárodné siete len minimálne. Keď posledné roky v týchto mestách otvárali nové nákupné centrá s oveľa väčšími investíciami, na lepších miestach a už v čase, kedy veľké medzinárodne siete nemajú problém isť na Slovensko, Maxy zostavaju v horších stavbách s horšími nájomníkmi na horších miestach. Tí životaschopní nájomníci sa prirodzene presúvajú za ľuďmi do lepších centier. Maxy zostávajú prázdne, pretože sa na túto situáciu vôbec nepripravili. A nie je to len prípad Nitry.

Akú máte skúsenosť s obchodnými centrami Max vy?

Reklamy

4 myšlienky na “Problémy obchodného centra Max v Nitre. Na fotografiách

  1. logický výsledok absolútne diletantského prenájmu úplne na začiatku súvisiaceho s predajom centier američanom v deň otvorenia, až na to, že amíci po 4 Maxe povedali dosť a dnes majú obidvaja rovnaký problém.

    Like

  2. Ako tak čítam tie príspevky a reakcie, tak mám pocit, že ten náš popradský Max ne tom bude asi najlepšie. Myslím, že o nájomcov ani zákazníkov nemá nejakú veľkú núdzu. Stačí pohľad na parkovisko, ktoré je aj cez týždeň slušne zaplnené a to nehovorím o víkendoch. U nás má Max štastie, bol prvý, ľudia si zvykli navštevovať ho, v širokom okolí mu prakticky neexistuje konkurencia, má veľmi dobrú polohu a Poprad má vysokú turistickú návštevnosť . Poloprázdne námestie = plný Max.

    Like

  3. Ale tu neporovnávajte s inými mestami. Každé mesto je špecifické. Nitra má veľa OCčiek a MAX je najhoršie z nich tak podľa toho by sa vedenie malo chovať. Keby tam nie sú kiná tak tam nechodí asi nikto. Kým sa neuvedomia tak skrachujú…

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s