Obchodný dom Tesco Žilina: Kde komunistický Prior stále žije

Viete, že v Obchodnom dome Tesco Žilina je v elektre “Priestor so sprísneným režimom”? Zrejme sa očakáva, že budete kradnúť. Alebo na skle, tučnými červenými písmenami nastriekané “Východ”? Tieto nápisy sú tam zjavne už zo 25 rokov. Vôbec, mnoho vecí v tomto obchodnom dome pôsobí, ako by tam už dávno byť nemalo. Tak sme to pre vás odfotili. Je tu ďalší z článkov, kde sa smejeme z lokálnych anomálií. Lokálpatrioti, už píšete nahnevané komentáre, alebo až keď dočítate?


Bývalé socialistické obchodné domy Prior, ktoré Tesco získalo od zúfalého K-Martu, sú pre britského maloobchodného giganta zrejme tak trochu orieškom. S týmto typom prevádzok totiž v Británii nemá skúsenosť. Preto to riešil jednoducho. Na jednotlivé poschodia naládoval sortiment hypermarketu, predĺžil zmluvy s početnými nájomcami a šmelinármi v papundeklových búdkach a necháva ich zarábať vďaka svojim výborným umiestneniam v centrách miest bez zjavných investícií. Tie sa prejavili len v akútnych prípadoch – napríklad v Košiciach. A zatiaľ si spokojne budoval hypermarkety, v ktorých je doma.

Všetky naše fotografie: Reminiscensie komunistického retailu v OD Tesco Žilina

Celé fotografie uvidíte po kliknutí (často až potom pochopíte popisku :)

 

Oriešok Tesco rozlúsklo až konceptom My, s ktorým prišlo pred dvoma rokmi. Na Slovensko minulú jar – na Kamennom  námestí v Bratislave. Vzorec je jednoduchý: luxusne umiestnená nehnuteľnosť s luxusne veľkou predajnou plochou si zaslúži luxusný sortiment a to najmä v čase, keď si zo už môžu obyvatelia dovoliť. Otázka je, ako hlboko na východ s týmto konceptom  môže zájsť. Oplatí sa prerábať napríklad Žilinu, keď sú pár krokov doľava dve veľké nákupné centrá? To je otázka. Zatiaľ aspoň prerobil supermarket na prízemí, ktorý bol ešte donedávna o niekoľko generácií pozadu v porovnaní s akoukoľvek predajňou Tesco, ktorú sme navštívili.

Nič nehovorí viac o tržbách, ako zlý stav obchodného domu. Niet sa čo čudovať, ak Briti  necítia potrebu investovať. Centrum mesta totiž vyľudnili shopping-mally na jeho okraji. Teraz sa však situácia mení. Aupark či Mirage v absolútnom susedstve Tesca stiahnu ľudí späť do centra. Bude to pre Tesco signál na investíciu, alebo absolútnu rezignáciu? Sme zvedaví.

Reklamy

2 myšlienky na “Obchodný dom Tesco Žilina: Kde komunistický Prior stále žije

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s