Tesco má kopec noviniek: Kedy a kde sa otvárajú nové Extra a hypermarkety. Ďalšie My tak skoro nebude

Ak ľudia viac zarábajú, je čas dať im možnosť vybrať si väčší komfort. Alebo ak je konkurencia príliš blízko, treba k lacným cenám pridať vyšší štandard predaja.  O tom je koncept Tesco Extra. Máme ho v Bratislave – Petržalke, prestavby prebiehajú v Lamači a Extra bude aj nové Tesco Zvolen. Podľa hovorkyne spoločnosti Tesco Stores Oľgy Hrnčiarovej otvoria obe nové “Extra” do konca roka. A čo plány s ďalšou expanziou? “V tejto chvíli ich spresňujeme,” hovorí zatiaľ neurčito Oľga Hrnčiarová. Snáď sa teda budúci rok dostanú aj k ďalším.

Technologickými novinkami, expanziou, uvádzaním nových konceptov a produktovými inováciami na Slovensku Tesco iba ťažko hľadá konkurenta. Na novinky nestačíme ani my, tak sme sa ich rozhodli zozbierať v jednom blog-poste a okrem expanzie formátu Extra spýtať niekoľko ďalších otázok.

Nielen prestavbami na Extra zhodnocuje Tesco svoje hypermarkety. Okrem extenzií na nákupné centrá Galéria na západnom Slovensku (Lamač, Nitra, Trnava, Dunajská Streda) sa začínajú pri hypermarketoch objavovať “fachmarktcentrá” – podobné ako Stop Shop či Family Center. Exteriérové “búdy” bez spojenia s nákupnou galériou vo vnútri hypermarketu, s individuálnymi vchodmi. Tesco práve otváralo jednu takúto prístavbu v Prievidzi. Priestorové možnosti umožnili vzniknúť dvom menším “búdam” po dvoch nájomcoch – jednej na pravo (Intersport a Dráčik), druhej na ľavo (Okay a Kik) od hypermarketu. V Martine alebo Žiline zas vznikol jeden súvislý “slíž” obchodov. Tesco sa k týmto prístavbám oficiálne nepriznáva, nijak ich oficiálne nekomunikuje. Nevieme teda s istotou, či priestor parkoviska zhodnocuje vo vlastnej réžii. Isté však je, že napríklad v Prievidzi sa objavili v hypermarkete plagáty o “rozšírení obchodného centra”, ktorými sa k prístavbám defacto priznáva.  Na webe Tesca ale informácie o ďalších obchodoch pri hypermarkete nenájdete.

Na inej línii sa dejú úpravy socialistických obchodných domov, ktorých akvizíciou Tesco vstúpilo na lokálny trh. V Bratislave je už niekoľko mesiacov otvorený luxusnejšie poziciovaný obchodný dom My. Aj keď opakuje mantru o úspešnosti prerodu, Tesco nepôsobí, že by sa išlo vo veľkom púšťať do renovácií ďalších obchodných domov, ktorá má v Košiciach, Prešove, Žiline a Nitre. “V súčasnosti sa sústredíme na Extra a Expres,” povedala pre Reťazce.sk Oľga Hrnčiarová. Renováciu žilinského obchodného domu, ktorý sľúbil nájomcom developer susedného obchodného centra Mirage v druhej fáze (za toto PDF s prezentáciou Mirage ďakujeme Rasťovi), priamo Hrnčiarová vylúčila. Mirage si asi chcel vylepšiť pri zháňaní nájomcov imidž.

Po Auparku ďalší mall v Žiline: Mirage je úplne v centre, má navyše kiná, McDonald´s či Marks&Spencer. Pozrite si foto

Základ – hypermarkety – na Slovensku naďalej pribúdajú. Ostatné týždne dostali svoje Tesco v menších formátoch Rimavská Sobota a Myjava. Tesco už hľadá ľudí pre ďalšie prevádzky vo Fiľakove či štvrtom bratislavskom hypermarkete v Devínskej Novej vsi. Kedy sa bude otvárať tam, je ešte podľa Hrnčiarovej predčasné hovoriť. Zamestnancov však už hľadá, podobne ako do pripravovaných hypermarketov vo Fiľakove, Gabčíkove a Starej Turej. Mesto bez hypermarketu Tesco bude čoraz viac zvláštnosťou – pri takom Gabčíkove sa už reťazec dostáva na úroveň 5-tisícových sídel. Najbližšie ešte pribudne úctyhodný deviaty bratislavský Tesco Expres tento rok, v obchodnom dome Slimák. Začnú budúci rok vznikať expresy aj v ďalších mestách?

Pri tempe, akým Tesco valcuje Slovensko, je až ľúto, že je to takou rýchlosťou. Trh je malý, karty sa rýchlo rozdajú a už len ťažko sem najbližšie roky vstúpi niekto ďalší. Váhavci ako Aldi alebo veľmi pomalý Ahold Retail s Albertami a Hypernovami sa môžu na nasýtenom trhu s ďalšou expanziou rozlúčiť. To však nie je problém Tesca, ale malého trhu.

Reklamy

5 myšlienok na “Tesco má kopec noviniek: Kedy a kde sa otvárajú nové Extra a hypermarkety. Ďalšie My tak skoro nebude

 1. Tak teraz vo filakove Bude hypermarket tesco alebo supermarket lebo na internete je hypermarket ale ked diem okolo stavby tak je napisane ze sa stavia supermarket tesco tak teraz co sa vlastne stavia?

  Like

  1. Michalo16
   Nedavno som tadial prechadzal tiet a vsimol som si, ze je tam napisane supermarket. Projekt uvadza, ze by malo ist o hypermarket – logicky to aj vyplyva, lebo na predajnej ploche by mal byt aj nepotravinarsky tovar.
   Za sucasnej existencii LIDL a BILLA by bola zbytocnost stavat obchod vyhradne s potravinarskym tovarom.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s