Kto riadi nákupné centrá? Developeri to nie sú

Možno ste si niekedy všimli, že e-mailové kontakty do obchodných centier nie sú umiestnené na ich domovských weboch, ale na doménach ako @emcm.sk alebo @ehl-sk.com a podobne. Odpoveď na otázku prečo je jednoduchá – centrá nespravujú developeri, ktorí ich postavili, ale najaté manažmenty správcov nehnuteľností. Správa budov, a z nich nás zaujímajú shopping mally, je celým biznisom. Aké firmy u nás pôsobia a ktoré nákupné centrá riadi v podstate jedna firma?

Najväčšou u nás je zrejme European Mall Center Management. Keď si to preložíme ako Riadenie eruópskych obchodných centrier, firma je demaskovaná. Riadi u nás celkovo desať centier – najväčšími sú trenčianske Laugaricio, bratislavský Palace či banskobystrická Europa. Menšími a menej obsadenými sú Tulip v Martine, Aquario v Nových zámkoch či Arkadia v Trnave.

EMCM je aj odpoveďou na to, kto vlastne stojí za hypermarketmi Carrefour, keď ich francúzska centrála predala vôbec s ňou nesúvisia. Správcu si najal investor – kupca štyroch slovenských hypermarketov, aby ich ďalej prevádzkoval, marketoval a vôbec držal pri živote. Značku od Carrefouru investor prevzal na základe franchisingu. Musí to byť ťažká práca, približne desaťročné hypermarkety prežívajú bez investícií a výraznejšieho marketingu popri rastúcej konkurencii.

Veľkým hráčom v Strednej Európe je aj  rakúska spoločnosť EHL, jej najväčším klientom je developer centra Polus. Paradox je, že práve jej konkurencia prevádzkuje najväčšieho nájomcu, Carrefour.

Novým hráčom na trhu je britský DTZ, ktorý vyhral tender na správu centra Eurovea. Zaujímavé je, že sama firma DMZ Sloakia má sídlo v Košiciach. Tam francúzsky Cegis zas manažuje košické centrum Cassovia. Prítomný je najmä v Rumunsku.

Niektorí developeri, teda “stavbári”, si myslia, že vedia svoje nehnuteľnosti aj spravovať. Často to býva trpká skúsenosť. Naopak je to v prípade HB Reavis, ktorá svoje Auparky riadi sama. Zdá sa, že dobre.

Reklamy

4 myšlienky na “Kto riadi nákupné centrá? Developeri to nie sú

  1. Ano, ludia HB Reavisu s know-how od Rodamca. :) Pokial nezobral Aupark pod palec Rodamco, tak Aupark sa ucil na skusenostiach Polusu, resp. TriGranitu.

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s