Všetko o Fornetti. Najväčšom domácom gastro-reťazci

Ak sa bavíme o rýchlom občerstvení na Slovensku, nemôžeme vynechať ľudové Fornetti. Najpočetnejší reťazec na Slovensku, ktorý má takmer 300 franchisistov, sa rozvinul z Maďarska už na štrnásť európskych trhov, zväčša na východ a juh. A viete, že za expanziu môže aj Slovensko?

O histórii písal týždenník TREND v roku 2008. “František Ambrovics koncom 90. rokov vlastnil malú pekáreň v Dunajskej Strede. No jeho ambície siahali vyššie. Na pracovných cestách v Maďarsku si všimol na viacerých miestach dlhé rady ľudí pri prevádzkach s pečivom. Rovnaká značka, rovnaké výrobky v tej istej kvalite a v podobnej cene. Myšlienka sa mu ihneď zapáčila. Oslovil predavačku a poprosil ju o kontakt na prevádzkovateľa. Keď mu ho odmietla dať, čakal niekoľko hodín pred predajňou na zásobovacie auto, odkiaľ telefónne číslo napokon získal. Po niekoľkých rokovaniach so zakladateľom Fornetti Jozsefom Palastim, sa František Ambrovics rozhodol pre kúpu franchisingovej licencie pre Slovenskú republiku.” No a podľa Instore bolo Slovensko prvým trhom, kam sa takto značka rozšírila. Až potom majiteľ rozvinul myšlienku na ďalšie trhy. Iba u nás však nemá priamu majetkovú účasť: ďalšie zmluvy zrejme podpisoval už vyzbrojený skúsenosťou.

Rok predtým sa priamo s Ambrovicsom rozprával zhováral Franchiseportal. Šéf slovenskej a českej pobočky povedal, že sieť nikdy nebola v strate a obrat v roku 2007 bol asi 200 miliónov. V rozhovore sa hovorí aj o Forneti Centro, ktoré sa v roku vzniku rozhovoru otváralo. Všimli sme si ho tento rok v Dunajskej Strede, ale bohužiaľ v sobotu popoludní bolo zatvorené. Zatiaľ sme sa nestretli s tým, že by niekto niekde Fornetti Centro na Slovensku adaptoval. Ale nemôžeme mať prehľad o všetkom :) Ani Google nevidí žiadne náznaky.

Ambrovicsovci z Dunajskej Stredy stoja aj za Fornetti Bohemia, sú vlastníkom master licencie Fornetti pre Česko. So silným partnerom, JP Servis, otvorili prvé české Fornetti Centro. JP patrí do skupiny Jídelní a lužkové vozy, ktorá prevádzkuje v Česku napríklad aj reštaurácie Burger King. To hovorí veľa. JP Servis to so svojimi gastro prevádzkami vie, stačí si pozrieť český web konceptu Fornetti Centro, ktorý tam práve spustili.

Fornetti Centro v Dunajskej Strede.

Úspech konceptu stojí na nízkych nárokoch na franchisistu a nízkych vstupných investíciách. Za licenciu nezaplatíte nič, dokonca aj rúru vám Fornetti zapožičia bez poplatku. Biznis je postavený na pravidelnom nákupe tovaru od držiteľa licencie.

Bohužiaľ, nízke nároky s podpisujú aj na kultúre predaja. V Bratislave sú Fornetti známe ako doslova obšťaté búdy, ktoré dal  majiteľ navyše obstriekať grafitmi, absolútne nezávisle od akéhokoľvek dizajn-manuálu. Vizuál gastro-prevádzky v grafitovom podaní znamená deformované tváre kuchárov, kruhy po očami, sinavá koža, nečitateľné nápisy. Možno je to umelecké stvárnenie autora gratifov, nepatrí do však do gastronómie. Prevádzky, aj keď na výborných miestach, sú na pohľad negustiózne.

This slideshow requires JavaScript.

Spomínaný JP Servis v Česku to vie aj mimo Fornetti Centro. Fornetti Café, obohatené o kávový take-away, integroval do svojich staničných potravín PONT. Fornetti Café začal stavať aj samostatne.

V ďalekej budúcnosti, keď sa korporátna zodpovednosť stane pre každú firmu nutnosťou, bude stáť pred Fornetti výzva: posunúť svoju ponuku tak, aby ponúkal aj zdravú alternatívu. Lístkové pečivo, jadro ponuky, totiž zdravé nie je ani zďaleka.

Fornetti však nespí. Kedykoľvek prídete na web, nájdete nové a nové sezónne produkty. Jednu novinku si už Abrovicsovci zaregistrovali na patentovom úrade: značku M!nute aj s logom pre použitie v reštauračných službách. Že by prvý krok vlastným smerom, mimo “vesmír” Fornetti? Tešíme sa.

A – ešte jeden fakt. Fornetti je po taliansky piecka.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s