Galéria Košice: Najnevkusnejšie nákupné centrum na Slovensku. A okolitých štátoch určite tiež

Ak vás zaujíma architektúra, obchodné centrá alebo oboje, pri najbližšom pobyte v Košiciach zájdite do ich Galérie. Je to Kaufland obstavaný neuveriteľným haraburdím. Doslova nákupný Frankenstein.

Developerom centra je nemecká spoločnosť Saller, ktorá stavia predovšetkým nákupné galérie s exteriérovým prístupom do predajní na okrajoch miest. Prevádzkovateľom je však akási spoločnosť Europrojekt Beta 6. Keď sme zisťovali, čo j to za firmu, otvorili sa nám ústa. Údivom. Na Slovensku sú zaregistrované desiatky firiem Europrojekt Epsilon 5, Europrojekt Alfa 1, Europrojekt Eta 7… všetky prepojené na firmu Saller. Zvláštna nemecká úchylka! Veď si to pozrite sami.

Už web je plný nepodarených pokusov o angličtinu, chaosu v pojmoch, cieľoch a zámeroch. Výpredaje sú “actions”, zákazníkov prichádzajúcich na stránku víta heslo “vystavte svoj biznis na obdiv”,  diskusné fórum sa volá blog, mapka sa dá stiahnuť len v PDF (s nápismi “tu stojíte”, aj keď sedíte doma pri počítači), na logo sa kliknúť nedá. To pravé však zažijete pri osobnej návšteve.

Centrum je plné lacných, ošúchaných dekorácií. Napríklad sadrové jazierko s plastovými kvetinami. Zdá sa, že každá lavička a smetný kôš je iný. Prvej fáze dominuje presklená strecha, na ktorej sa momentálne šúpe akási fólia, čiže kedykoľvek sa pozriete hore, cítite sa ako v špinavej diere. V rôznych zákutiach nájdete ďalšie skvosty, akoby niekto zbieral kusy z výpredaja v Baumaxe.

Už v prvej časti centra nájdete “uličky smrti”, ktoré sú tak zašité, že z nich kompletne odišli všetci nájomcovia. A to je čoraz častejší krízový výjav slovenských nákupných centier, ale tu je to evidentne preto, že sa architekt pri projektovaní opil.

Lahôdkou je minulý rok otvorená prístavba.  Asi rekordom medzi slovenskými nákupnými centrami sú jeho štyri poschodia. Ľudí z vidieka môže ohúriť aj akýsi stĺp, ktorý začína na prízemí a končí až na vrchu a tečie z neho voda. Keď prechádzate z prvej do tejto časti budovy, nadobudnete dojem, že každých desať krokov staval iný architekt, iný dodávateľ, v inom deaťročí a v inej krajine. Pri prvej prechádze centrum pôsobí ako les – netušíte, akým systémom kto tie stromy rozostaval. Tu sú stromy obchody.

Absurdne pôsobí, že  pri druhej fáze z minulého roka sa majiteľ zrazu rozhodol, že dostane akýsi anticko-francúzsko-vidiecky štýl. Z ošuntelej prístavby sa zrazu dostanete medzi pouličné lampičky či sadrové historizujúce stĺpy,  ktoré končia meter pod stropom. Pre spleť káblov, klimatizáciu a plechy. Absolútny chaos v koncepte. Keby žil Lewis Caroll, tu by dostal inšpiráciu na Alicu v krajine zázrakov.  Ale možno by to bolo menej veselé.

This slideshow requires JavaScript.

Reklamy

19 myšlienok na “Galéria Košice: Najnevkusnejšie nákupné centrum na Slovensku. A okolitých štátoch určite tiež

 1. Tak to ste ešte nevidel OC Zemplin unas v Michalovciach :D :D :D.Ano je pravda že Galeria ma do bludu pomišane architektonické štýly ale odporučam si pozriet plechovu krabicu OC Zemplin :D :D.

  Like

 2. chlapci nehnevajte sa, ale to mate nejaky komplex voci tomu obchodnemu centru? Lebo uz len nadpis tohto clanku a potom cely text svedci o velkom amaterizme autora. Inac na Slovensku su ja ovela horsie OC, napr. Palace v BA al. Madaras v SN!!!

  Like

   1. Myslim, ze hodnotit mozes az vtedy, ak prejdes tych nakupnych centier viac, nie ze sa pohrabes na webe a osobne mozno v BA (aj tu je par skvostov)…
    Hm?

    Like

   2. Je to vec vkusu a názoru…Bývam priamo pri OC Galéria a chodím do nej nakupovať každý deň. Cítim sa tam dobre…Určite aj v KE je niekoľko ďalších OC, ktoré sú podľa mňa škaredšie – opakujem – je to vec vkusu…Ale treba si uvedomiť jednu základnú vec: v Galérii sú pomerne stabilní nájomcovia a uličky medzi obchodíkmi nie sú nikdy prázdne dlhšie ako pár minút…Sú OC (OC IDEA pri Tescu na Jazere), ktoré sú prázdne v ktorúkoľvek hodinu a nájomcovia sa striedajú a je viac prázdnych buniek, ako plných…Návštevnosť centier nezávisí od nejakých architektonických pravidiel, ale od trafenia sa do vkusu obyvateľstva v ich blízkom okolí…Taká Optima cez týždeň zíva prázdnotou…ako tak plné sú cez týždeň len stoličky pri fast-foodoch…ale cez víkend musíte pozerať, kam práve dokončiť ďalší krok tak, aby ste nestúpili niekomu na nohu…je plná ako počas čias osláv 1.májových sprievodov…A stačí si na parkovisku pozrieť ŠPZky zaparkovaných vozidiel…je to všetko okolie KE…Takže názor, že Galéria môže ohúriť len človeka z vidieka je dosť urážajúci…Ľudia z vidieka chodia nakupovať počas víkendov do OPTIMy, lebo tam nájdu značky…
    Stránka sa mi páči, len mi prekáža prílišný neodosobnený názor tvorcov a ak sa chcete vyjadrovať k architektonickým stránkam centier, spolupracujte s nejakými architektmi, ktorý povedia svoj názor…a možno ani nie, keďže neboli práve oni, ktorý navrhli dané centrum, tak závisť im môže zmeniť súdnosť :-)

    Like

 3. Nas čo sme v Košiciach furt alebo často neoklamete
  blbostami ale ludi ktory boli raz alebo dvakrát v Košiciach rečami o nevkusnom centre dostanete.A v skutočnosti je Galeria v pohode.

  Like

 4. No, prístavba Galérie ma v ničom neoslovila ani nenadchla. Môj pohľad na Galériu mi pripomína výrobnú halu + sklad napríklad na nejaké drobné súčiastky. Na prízemí je to doslova bludisko, stále len hádam, či sa trafím správne napríklad do lekárne a či ju nebudem hľadať ako ihlu v kope sena. Úplne hore na 4. poschodí je tak dusno, že s mojou astmou som mala problém sa nadýchnuť a to aj napriek klimatizácii – podotýkam že úbohej. Fakt som si myslela že sa zadusím. Ďalej ma prekvapili eskalátory. Nemám strach z výšok ale keď som išla dole, tak som sa bála stúpiť na eskalátor, lebo som si myslela, že sa v momente zosypem niekam do priepasti. Takže moje ohodnotenie: hrúza a des. Radšej dávam prednosť starému Kauflandu na Popradskej ulici.

  Like

 5. Exteriér nič moc, ale z fotiek vyzerá interiér celkom dobre, hlavne vodný stlpec s eskalátormi.

  Autor asi neobehal všetky nákupné centrá na Slovensku, napríklad tie krabice v Bratislave, sú fakt humus.
  Článok objektívny určite nieje.

  Like

 6. som kosican.
  ani ja niesom z galerky nejak nadseny,ale tak tento clanok je neskutocne tendencny.
  ako by ho pisal 15 rocny urazeny pubertiak.

  Like

 7. Galerka sa da ak do nej pojdete viac krat na prvych par krat sa v nej stratite. Na to ze lokalita (Terasa) nemala nic tak Galeria je luxus. To treba priznat ako holy fakt. Problemy s klimatizaciou su cititelne. V lete na prizemy je vara neviem si predstavit co bude v 30 stupnovych horucavach uprostred leta na spominanom 4. poschodi. Nezavidim zamestnancom ani trochu.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s