Navštívili sme český Bohemia Bagel. A porovnávali so slovenským Baglom

Keď sa Česi a Slováci rozhodli priniesť do postkomunistckého prostredia v Amerike obľúbené bagle, samozrejme to v každom prípade vypálilo inak.  Slovenskú verziu dôverne poznáme, teraz sme mali možnosť prvýkrát vyskúšať českú. Bohemia Bagel je starší ako náš Bagel & Coffee Story, no má len tri prevádzky. Bolo ich vraj aj viac, podľa histórii na webe až päť. Až sa ocitnete najbližšie pod Orlojom, Bohemia Bagel (foto) je len na skok od vás, na Masnej ulici.

Pocit ako z amerického bistra vám český Bagel, na rozdiel od slovenského, neprivodí. Vstupná miestnosť, len o stoloch a sotličkách, bola na nerozoznanie od fádnej krčmo-reštaurácie. Stredná časť priestoru na ceste k baru vyzerala ako hostel  – plno letákov pre backpacker turistov a informácie o pripojení do internetu či lacných volaniach. Zatiaľ to žiadnym konceptom nevoňalo. V tretej miestnosti bolo srdce prevádzky, ktorú v Bohemia Bagli nazývajú vlajkovou. Vysoký, starostvetsky pôsobiaci bar, útulne ošarpané steny a nábytok, viditeľná kuchyňa za pultom, samoobslužný priestor na nápoje s postmixom a termoskami kávy. Zaujalo nás najmä obrovské menu. Bolo napísané na čiernej tabuli nad barom,  na tabuli veľkej ako tá v škole. Tu menu pri bagloch nekončilo ani zďaleka.

V Bohemia Bagli majú denné menu – podľa diskusií je napríklad vždy  v pondelok špecálny bagel, v stredu ľudia chodia dokonca na akési vybájené kuracie krídelká. Miesto baglu si môžete vypýtať k svojim obľúbeným ingredienciám v dvanástich setoch (pestrá ponuka, vrátane napr. humusového) napríklad bagetu, sezamovú “bulku” alebo žitný chlieb. Majú dokonca široké gril menu alebo dokonca niekoľko hamburgerov. Chvália sa vlastnými hranolkami, ktoré boli zjavne obľúbené: v diskusných fórach si ľudia sťažujú, že ich nahradili polotovary. Vedenie neodpovedalo, či náhodne, alebo dlhodobo.  Nakoniec, menu si môžete pozrieť sami – pre jednotlivé reštaurácie sa líši. Zatiaľ čoBagel & Coffee Story je moderná kaviareň na americký štýl s vlastnou pekárňou baglov a ponukou dezertov, Bohemia Bagel je zaradeným už skôr fast-casual dining, faktor kaviarne vo viedenskom ponímaní takmer úplne absentuje.

Náš obľúbený bagel v Bagel & Coffee Story v Bratislave je raňajkový, s vajíčkom a slaninkou. Aby sa nám dobre porovnávalo, skúsili sme ho aj tu. Bagel bol výborný, tak ako ho poznáme z Bratislavy. Náplň bola takmer identická. Až na jeden detail, v prospech Bratislavy: chýbal cream-cheese, jedlo tak bolo suchšie. Bagel prekrojený na dve polovice mal však jeden praktický zlepšovák: každá z polovíc bola pre súdržnosť prepichnutá špáradlom. Kávu, resp. postmix sme si nalievali (a dolievali) sami. Bolo to síce zaujímavé, ale rozhodne to nebolo v prospech kávového zážitku. Prirodzene, ak si máte kávu dolievať, nemôže byť silná. Iný princíp, iná káva – a takto to zrejme rešpektuje zvyklosti zakladateľov, z  veľkej časti Američanov.

Na Bohemia Bagel nájdete na internete kopec dôverných reakcií a komentárov od ľudí, pre ktorých ide o srdcové miesto. Zjavne si vie získať ľudí. Keby žijeme v Prahe, možno sme medzi nimi. Zatiaľ sa budeme tešiť do toho bratislavského.  Aj medzi baglami platí príslovie o zvykoch a košeliach, ktoré sa ťažko menia.

Reklamy

4 myšlienky na “Navštívili sme český Bohemia Bagel. A porovnávali so slovenským Baglom

 1. v prahe zije nepomerne pocetnejsia komunita americanov, ktorym tento koncept bandaskovej kavy asi viac vyhovuje… chvalabohu, u nas si ludia viac potrpia na kavu. hoci bratislavske bagelovne tiez nie su prave rajom pre kavoveho gurmana :-)

  Like

 2. Trochu mimo temu, ale nenasiel som tu nieco ako kontaktny formular – BA Subway uz nahodil novu stranku, sice objednavkovy system stale nefunguje a obrovske obrazky zmensene HTML tagmi miestami zostali, ale je tam par info…

  Like

 3. Taky bych rozhodně doporučoval jejich burger. :) Bagela sem tam kvůli němu ještě neměl ani jednou (myslím plněného, samotné bagely na doma samozřejmě jo).

  Co se těch hranolek týče – narážíte na poslední Brewstovu návštěvu v Holešovicích? Pevně doufam, že tady v Masné je stále dělají, protože jinak je to opravdu obrovské mínus! Asi za týden tam zase jdu, takže by mě zajímalo, co mě čeká… =/

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s