Tesco na Slovensku odpremiéruje samoobslužné pokladne

Tesco nelení. Ako vidíte sami, avizované prvé Tesco Extra na kontinentálnej Európe v bratislavskej Petržalke už vztýčilo “vlajky” a aj vo vnútri bývalého hypermarketu je to podobné: blízko ukončenia prác.

Čo je vlastne Tesco Extra? Lepší hypermarket. Prvý, v Trnave, mal betónom vyliatu podlahu a viditeľne plechové steny. Hypermarkety postupne dostávali ľudskejšiu tvár, pribudla dlažba, lepšie zariadenia na prezentáciu tovarov. Veľká a cielená investícia zamerená na zvýšenie kvality priestorov je tu prvýkrát. A prvýkrát vyústi až do zmeny konceptu predajne.

Už pri vstupe tón zmien udáva súvislý drevený obklad oboch vestibulov, ktorý dostala aj nákupná pasáž. V pasáži vidieť nové osvetlenie, nové informačné centrum. Keďže najväčší súvislý prvok  v pasáži sú pokladne, aj tu ľahko zbadať zmenu: všetky sú nové. Pokladníci v nich majú viac priestoru, vyzerajú ako riadiaci velín. Jedna zmena je najvýraznejšia a zatiaľ nemá páru v inom reťazci: z pokladní zmizli všetky žuvačky, cukrovinky a čokoládky. Namiesto toho – brožúrky s kompletným sortimentom Tesco produktov – dobíjacie karty a informačné letáčiky Tesco Mobile, materiály a karty Clubcard či informácie o finančných službách.

Pokladne zaujmú ďalšiu slovenskou prvotinou: samoobslužným systémom. Hneď zo začiatku pokladní pri Centre služieb zákazníkom ohradený priestor jednoznačne avizuje, že tu budú mať premiéru. Odvážne, keďže sociálne neprispôsobivé živly sú práve v tomto Tescu ako doma.

A čo to hlavné, predajná plocha? Už pri vstupe víta fenoménom, ktorý sa postupne dostáva aj na Slovensku: chladiacim regálom so snackmi, ktoré sú k dispozícii hneď so sebou, teda niečo, čo je v každom Britskom obchode absolútnou samozrejmosťou. Okrem bagiet sú tu čerstvé zeleninové a ovocné (konečne!) šaláty pod vlastnou značkou Healthy Living, ale dokonca aj sushi sety! Poloprázdny regál má na svedomí neskoršia večerná  hodina. Chýbajú smoothies, ale tie sú na inom mieste predajne. Snáď sa dostanú sem, toto je ich miesto.

Každé z oddelení dostalo úplne nový look, často nové regále, prezentačné priestory a nové prvky. Veľmi pekne vyzerá elektro, snáď najlepšie obrovské oddelenie textilu: na parketách a so zaujímavými kruhovými regálmi. Ocitli ste sa niekedy v oválnom priestore v zajatí podprseniek? Skúste v Tesco Extra.

Nevieme, či je nové aj oddelenie ovocie-zelenina, ale vyzerá tak škaredo, ako predtým – kovové zelené regály. Navyše, všadeprítomný český proletariát pracujúci na prestavbe si priniesol aj český nápis oddelenia. Nepremenene vyzerajú ešte aj oddelenia s trvanlivými potravinami nealko-nápojmi, možno však práve na túto časť tovaru teraz nekladie dôraz.

Všetok pultový predaj je teraz sústredený na konci priestoru, zrkadlovo k pokladniam. Končí v pravom hornom rohu rozšírenou pekárňou.

Celo oddelenie čerstvých potravín urobilo veľký krok vpred. No musíme dodať, že na Hypernovu, a najmä Carrefour, ktorý pôsobí ako živé čerstvé centrálne trhovisko, hypermarket Tesco ani po premene na Extra nemá.

Zaujímavosťou sú služby priami na predajnej ploche – medzi elektrom, ktoré si zachovalo svoje miesto, a dlhočizným chladiarenským pultovým predajom je niekoľko predajní, ktoré sa ponášajú na tie v galérii pred pokladňami  – tentoraz však v réžii Tesca. Jedna, telekomunikačná, predáva Tesco Mobile a televíziu Magio, druhá je očnou optikou s meraním zraku, podľa informačného systému v réžii Tesca, ešte pred dokončením je Lekáreň.

Tesco Extra je skutočne poľudštený hypermarket. Keďže svojou architektúrou veľkej plechovej krabice a s minimálnym množstvom prvkov zvyšujúcich zákaznícky komfort predaja sú hypermarkety Tesco povestné, v mnohom prerodom na Extra len doháňajú konkurentov ako Kaufland či Hypernova. Sme zvedaví, koľko “Extra” predajní na Slovensku vznikne, keďže ide v prvej línii o zvyšovanie kvality predaja, nielen profitu.


Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s