Emporio. Rozpaky vzbudzujúca slovenská sieť kaviarní stavia pekárničky po nákupných centrách

Emporio Café. Emporio Schoko. Emporio Bakery. Pri dominantnom Coffee & Co a v Bratislave viditeľnom Bagel & Coffee Story na Slovensku rastie ďalšia sieť , v ktorej ide o kávu a koláče či sendviče. Otázne je, či ide o dobrú kávu, koláče a sendviče.

Nepredstavujte si kávové špeciality vo veľkých papierových pohároch, veľké kvalitné koláče či familiárnu komornú atmosféru. Emporio Café je ako každá iná slovenská “presosmliekom” kaviareň. Vrátane ponuky alkoholu. A mimo loga – s ledva rozpoznateľnými spoločnými prvkami.

Emporio Bakery v Laugaricio Trenčín
Emporio Bakery v Laugaricio Trenčín

Emporio sa sústredí na najmä  nákupné centrá. A výhod takejto taktiky je nespočetne veľa. Prevádzky Emporio však vedia účinne a efektívne poukázať práve na mínusy. Nepríjemné, odosobnené a necharizmatické prostredie je charakteristické pre Emporio Café v Auparku. Poznajú ho určite návštevníci siete kníhkupectiev Panta Rhei, kaviareň sa pri vstupe nedá obísť. Podobne v Avione zaberá kaviareň siete neútulný priestor priamo v nákupnej galérii. To, že aj v takomto priestore sa dá vytvoriť príjemný priestor, ukazuje “sused” kaviarne v Avione: Coffeeheaven. Pre ten efekt by však bolo treba priplatiť dobrých architektov.

Café ako slovenské fonetické vyjadrenie slova “Coffee”, z neznámych dôvodov k nemčine sa hlásiace “Schoko” a naopak anglické “Bakery” usvedčujú sieť z rýdzo slovenského pôvodu. A zle dotiahnutého zámeru “maskovať sa” ako zahraničná značka. Emporio Café  si skutočne netreba mýliť s takmer rovnomennou českou sieťou Café Emporio. Zhodnosť názvov je podozrivá, náhodná zhoda pôsobí až nereálne. Každopádne, stalo sa: prevádzkovatelia by nemali mať nič spoločné. Slovenskú sieť pod menom Emporio prevádzkuje spoločnosť Lander Ivety Hamplovej a Tatiany Zugárkovej. Problémami prechádzajúca česká sieť dizajnových kaviarní je akciovou spoločnosťou, výpis z obchodného registra nemá spoločné menovatele s firmou Lander.
Emporio Café v Auparku
Emporio Café v Auparku

Čo slovenskému Emporiu ide rozhodne lepšie ako webová stránka je rozvoj. Svojich nákupných centier sa drží ako kliešť. Na konte má len jeden výlet mimo centier: priamo na Hviezdoslavovom námestí  nedávno otvorila neútulnú pobočku v gýčovom zebrovom štýle. Do Polusu zavítala značka s čokoládovňou Emporio Schoko a tiež prvou bratislavskou Bakery. Všetkými troma nohami vhupla do trenčianskeho Laugarícia, prvýkrát mimo Bratislavy. Tam otvorila po jednej z každého svojho konceptu. Podľa dizajnových náznakov bude ďalšia Bakery v Bratislave: v prázdnom trojuholníku číslo 30 v najnovšej prístavbe Avionu. Celkový počet prevádzok tak vzrastie na sedem.

Medzi slovenskými gastronomickými reťazcami dobrá a kvalitná pekáreň chýba zúfalo. Tento blog čoskoro otestuje, do akej miery nás Emporio Bakery priblíži k zahraničiu.

Café Emporio na Slovensku
  • Emporio Aupark
  • Emporio Avion
  • Emporio Hviezdoslavovo námestie
  • Emporio Laugaricio
  • Emporio Bakery Laugaricio
  • Emporio Bakery Polus
  • Emporio Bakery Avion (vo výstavbe)
  • Emporio Schoko Laugaricio
  • Emporio Schoko Avion
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s